Z pewnością każdy manager spotkał się w swojej karierze z tradycyjnymi metodykami zarządzania projektami. Sprawdzają się one doskonale w przypadku przedsięwzięć charakteryzujących się dużą przewidywalnością. Można dla nich przygotować dokładną dokumentację, a klient wie, co ma być produktem końcowym. Wyzwanie pojawia się jednak w sytuacji, gdy żaden z tych aspektów nie jest możliwy do spełnienia. Dlaczego warto wówczas korzystać z AgilePM?
Jeśli zajmujesz się zarządzaniem projektami warto, abyś wiedział. że istnieje wiele rozmaitych modeli, które mogą pomóc Ci w codziennych wyzwaniach. W przypadku, gdy:
- Twoja firma realizuje dany projekt po raz pierwszy,
- projekt jest złożony i wieloetapowy,
- zakres projektu oraz planowane działania nie są przewidywalne,
- zleceniodawca zgłasza, że mogą pojawić się w trakcie dodatkowe, nowe wymagania funkcjonalne i techniczne,
warto zastosować zwinne podejście do zarządzania projektami. Jednym z nich jest metodyka AgilePM.
Manifest Agile, czyli od czego się zaczęło?
AgilePM jest jedną z metodyk zwinnego zarządzania projektami i wywodzi się z informatyki oraz tworzenia oprogramowania. Na początku XXI wieku jej twórcy opracowali dokument znany jako Manifest Agile. Jest on uznawany za podstawowy punkt odniesienia, a nawet “biblię” tego podejścia.
Podstawowym założeniem Manifestu Agile jest ludzie oraz interakcje zachodzące pomiędzy nimi. Istotna jest także współpraca z klientem. To właśnie odpowiednio zmotywowany zespół oraz osoby podejmujące decyzje są kluczem do sukcesu całego projektu.
Zanim jednak pojawił się AgilePM w zarządzaniu dominował model kaskadowy, tzw. waterfall. Polega on na wykonywaniu poszczególnych faz projektu przez różne grupy ludzi. Wszystko zaczyna się od planowania i analizy, przechodzi przez projektowanie oraz implementowanie, a kończy się na testowaniu i wypuszczeniu finalnej wersji. Etapy są oddzielone od siebie w czasie i wykonywane przez różne zespoły.
W podejściu zwinnym zarządzanie projektem wygląda inaczej. Uogólniając, można powiedzieć, że wszystkie etapy są połączone i odpowiada za nie ta sama grupa ludzi. Produkt lub usługa powstają już na samym początku, co oznacza, że szybko można zobaczyć pierwsze efekty pracy.
Dlaczego warto korzystać z Agile PM?
Zastanawiasz się, czy warto korzystać z AgilePM? Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do tego, spróbujemy teraz odpowiedzieć na to pytanie. Weź pod uwagę, że zarządzanie projektami zgodne z założeniami Agile przyspiesza znacząco proces dostarczenia oczekiwanego rozwiązania.
Wdrożenie zwinnego podejścia w organizacji jest najczęściej spowodowane właśnie potrzebą przyspieszenia dowożenia planowanego produktu lub usługi. Kolejnym argumentem za jest także możliwość szybkiego dostosowania rozwiązania do zmieniających się warunków.
AgilePM to zbiór narzędzi i technik, które odpowiednio wykorzystane, zwiększą szansę na zakończenie projektu z sukcesem oraz osiągnięcie założonych celów.
Jakie są inne zalety AgilePM?
Zalety AgilePM
Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto korzystać z AgilePM, warto przyjrzeć się zaletom tej metodyki. Są to:
- elastyczność,
- rozwój i wzmacnianie odpowiedzialności zespołu za wykonywane zadania,
- uniwersalność.
Pierwszą z wymienionych zalet jest elastyczność i można powiedzieć, że jest to podstawowa, charakterystyczna zaleta tej metodyki. Na każdym etapie pracy możesz bowiem wprowadzić zmiany proponowane przez Twojego klienta, kontrahenta lub przełożonego. Zmiany nie sprawiają, że musisz wrócić do etapów planowania i projektowania. Dlaczego? To proste – trwają one na bieżąco.
To szczególnie istotne, ponieważ w trakcie tworzenia rozwiązania, może okazać się, że sytuacja z jakiegoś powodu się zmieni. Może razem z zespołem dojdziecie do nowych wniosków, które zmodyfikują charakter prowadzonych działań?
Elastyczność gwarantuje także, że po zakończeniu prac klient będzie zadowolony z efektu końcowego oraz pojawi się niewiele ewentualnych poprawek.
Warto zaznaczyć, że ta zaleta poza sprostaniu oczekiwań kontrahenta, dotyczy również samego podejścia do pracy. Nowe pomysły i rozwiązania mogą pojawić się dopiero w trakcie trwania prac na późniejszych etapach. Podejście AgilePM pozwala na wprowadzenie ich w dowolnym momencie.
Kolejnym atutem tej metodyki jest rozwój i wzmacnianie odpowiedzialności zespołu za powierzone zadanie. Aby to osiągnąć warto, abyś razem zespołem wziął udział w odpowiednim szkoleniu, który wprowadzi Was w tajniki tej metodyki.
Jeszcze inną zaletą AgilePM jest uniwersalność. To podejście sprawdzi się nie tylko w projektach z branży technologicznej, ale także w innych. Niezależnie od tego czego dotyczą prowadzone działania, dużym atutem jest posiadanie wiedzy i narzędzi przygotowujących zespół na ewentualne zmiany. AgilePM pozwoli się zmierzyć z takim wyzwaniem.
Teraz już wiesz, dlaczego warto korzystać z AgilePM. Jeśli jednak miałbyś jeszcze jakieś pytania lub chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat szkolenia w tym zakresie, daj nam znać.