Ile zarabia Scrum Master?

Mimo że wiele firm publikując oferty pracy nie ujawnia możliwych zarobków na danym stanowisku, to znalezienie informacji o tym, ile zarabia Scrum Master nie jest takie trudne. Oczywiście, wpływ na dokładną kwotę ma wiele czynników, ale istnieją rankingi, które wskazują konkretne widełki płacowe możliwe do osiągnięcia w tym zawodzie. Na jakie wynagrodzenie może więc liczyć Scrum Master?

W opublikowanym przez LinkedIn w 2017 roku rankingu dwunastu najbardziej obiecujących zawodów w branży technologicznej (“12 of LinkedIn’s 20 Most Promising 2017 Jobs Are In Tech”) Scrum Master jest na drugim miejscu z wynikiem +104% wzrostu pod względem ilości ofert pracy.

Faktycznie, w ciągu ostatnich kilku lat zawód ten urósł do rangi jednego z najbardziej popularnych robiąc zawrotną karierę przede wszystkim w branży IT. Zapotrzebowanie na Scrum Masterów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie – wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze strony z ofertami o pracę. Pytanie brzmi – czy zarobki Scrum Mastera są na tyle satysfakcjonujące, aby zainteresować się tym zawodem?

Zarobki Scrum Mastera

Według portalu wynagrodzenia.pl na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2022 mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 11 350 zł brutto. Oznacza to, że połowa badanych zarabia mniej, a połowa więcej niż podana kwota. Badania przeprowadzono pośród 323 Scrum Masterów pracujących w branży IT.

Zarobki Scrum Mastera na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, styczeń 2022 (źródło).

Z badania wynika, że co drugi Scrum Master otrzymuje pensję wahającą się między 8 500 a 14 100 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych Scrum Masterów zarabia poniżej 8 500 zł brutto. Tyle samo osób może liczyć na zarobki powyżej 14 100 zł brutto.

Podobnie wyglądają dane zebrane przez portal nofluffjobs.com. Zarobki Scrum Mastera zatrudnionego na umowę o pracę oscylują między 10 000 a 16 500 zł brutto. Z kolei specjaliści pracujący w oparciu o kontrakt B2B mogą liczyć na widełki 13 440 – 18 000 zł netto + VAT. 

Portal interviewme.pl w artykule zaktualizowanym w maju tego roku, wskazuje na różnice w zarobkach na umowie o pracę w zależności od doświadczenia:

 • Junior Scrum Masterzy zarabiają 10 379 zł brutto.
 • Mid Scrum Masterzy zarabiają 14 746 zł brutto.
 • Senior Scrum Masterzy zarabiają 18 086 zł brutto.

Z badań społeczności IT przeprowadzonych w 2022 przez portal bulldogjob.pl wynika, że Scrum Master zarabia odpowiednio:

 • 7 860 zł na umowie o pracę (nie sprecyzowano jednak czy chodzi o kwoty brutto czy netto), 
 • 18 997 zł kontrakcie B2B,
 • 4 000 zł a na umowie zlecenie.

Z czego wynikają różnice w wynagrodzeniu Scrum Mastera?

Patrząc na powyższe dane można od razu zauważyć, że w każdym badaniu różnica pomiędzy wynagrodzeniem najwyższym a najniższym jest duża i wynosi zwykle kilka tysięcy złotych. Z czego to wynika? 

Aby zrozumieć różnicę w wynagrodzeniach Scrum Masterów należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • doświadczenie i staż pracy,
 • wykształcenie,
 • rodzaj zatrudniania (umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt B2B),
 • branżę i obszar, w jakich działa firma,
 • wielkość firmy,
 • miasto i województwo, w jakim znajduje się firma.

Na najwyższe zarobki może liczyć doświadczony Scrum Master pracujący w firmie z branży IT znajdującej się w dużej aglomeracji miejskiej. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zawód Scrum Mastera wiąże się także z szeregiem benefitów, które są dziś obecne w korporacjach. Mowa o możliwości pracy zdalnej, prywatnej opiece medycznej, elastycznym czasie pracy itd.

Co zrobić, aby zarabiać więcej?

O tym jak zostać Scrum Masterem pisaliśmy w poprzednim artykule. Co jednak, jeśli podstawy masz już za sobą, chciałbyś się dalej rozwijać, a co za tym idzie zarabiać więcej?

 • Śledź nowinki, bądź na bieżąco, a także podejmuj dalej wyzwania szkoleniowe. Wiedzy nigdy dość, tym bardziej, że Scrum cały czas ewoluuje! 
 • Szukaj kolejnych wyzwań zawodowych. Praca zdalna otworzyła szeroko drzwi przed osobami, które chcą zmienić pracę bez zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli pracujesz w niewielkiej firmie, być może przyszedł czas na większą?
 • Bierz udział w konferencjach i spotkaniach branżowych. Na początek możesz dołączyć do grup w Internecie zrzeszających osoby pracujące z zespołami zwinnymi. Wymiana doświadczeń, wiedzy i spojrzenie z boku na problemy branży stanowi niesamowitą wartość edukacyjną.

Zarobki Scrum Mastera – podsumowanie

Scrum Master to zawód, który w ostatnich latach zyskał popularność. Jest on szansą dla osób, które chciałyby pracować w branży IT nie mając wiedzy technologicznej (lub nie mając wiedzy technologicznej aż w takim zakresie jak na przykład programiści). 

Zarobki na stanowisku Scrum Mastera wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od doświadczenia, wykształcenia, branży i wielkości firmy. W artykule podaliśmy kilka danych wskazujących możliwe widełki wynagrodzenia ograniczając się do badań przeprowadzanych na rynku polskim. 

Podsumowując czy Scrum Master zarabia dobrze? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie już sam 🙂

Dodaj komentarz

pięć + jedenaście =