Nasze szkolenia:
Szkolenia Scrum
Scrum opiera się na Scrum Guide, czyli podręczniku, który definiuje role, artefakty, wydarzenia i reguły rządzące tym podejściem. Pierwotnie Scrum był wykorzystywany wśród deweloperów oprogramowania. Obecnie jednak zyskuje popularność także w innych branżach.
Ponieważ Scrum jest nieodłącznie związany z Agile, to opiera się na dostarczaniu produktu w małych przyrostach. Praca organizowana jest w sprintach – czyli krótkich okresach czasu. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować efekty i adekwatnie planować kolejne działania.
Role w Scrum
Scrum opiera się na pracy zespołowej. Zazwyczaj w skład zespołu wchodzą ludzie o rożnych umiejętnościach. Dzięki temu mogą wykonywać inne zadania i uzupełniają się wzajemnie. Wszyscy oni nazywani są Deweloperami i ich role są sobie równe. Bardzo ważną rolę pełni Product Owner, który odpowiada za wizję produktu i wybiera zadania do wykonania. To on decyduje, co jest w danym momencie ważne. Kolejną osobą jest Scrum Master, którego zadaniem jest dopilnowanie, aby zasady Scrum były przestrzegane i wcielane w życie. Jest facylitatorem, mającym za zadanie ułatwienie pracy zespołowi.
Wydarzenia w Scrum
Agile opiera się na planowaniu w krótkich jednostkach czasu. Cykle nazywamy Sprintami, które nie trwają dłużej niż miesiąc. W ramach Sprintu mieszczą się pozostałe wydarzenia. Pierwszym jest Planowanie Sprintu. Łatwo się domyślić, że chodzi tu o planowanie kolejnego cyklu działań. Na tym etapie określone zostaje nad czym i w jaki sposób będzie pracował zespół. Ustalony zostaje również cel. Codziennie, o stałej porze dnia, ma miejsce Daily Scrum. To nic innego, jak krótkie spotkania (15 minut), podczas których ustala się stan obecny i planuje dalsze działania. Sprint kończy się Przeglądem (Sprint Review), kiedy to zespół prezentuje swój postęp Interesariuszom i Product Ownerowi. Po ocenie produktu przychodzi czas na ocenę pracy – czyli Retrospektywę. Czym jest Retrospektywa? Swietnie wyjaśnia Marek Janigacz w krótkim filmiku TUTAJ. To w skrócie analiza sposobu pracy, która ma celu ulepszenie procesu w kolejnych Sprinatch.
Artefakty
Filary Scrum
Cała praca w Scrum powinna opierać się na trzech filarach. Pierwszym jest Przejrzystość, dzięki której każdy wie, jaki jest status prac. Dzięki przejrzystości cały zespół tak samo rozumie wszystkie elementy w Scrum. Przejrzystość umożliwia Inspekcję, czyli monitorowanie co dzieje się w zespole i z produktem. Dzięki temu łatwiej jest diagnozować problemy szybko po ich powstaniu. Inspekcja prowadzi do Adaptacji, czyli przystosowania zarówno planów, jak i procesów, do rzeczywistej sytuacji. Warto pamiętać, że w wyniku Inspekcji, poza diagnozą problemów, można również odkryć nowe szanse. Dzięki Adaptacji te szanse mogą zostać wykorzystane w dalszej pracy zespołu.
Szkolenia Scrum – czym są?
Szkolenia Scrum przygotowują do pełnienia konkretnej roli w zespole realizującym projekt w oparciu o ten framework. Szkolenie Scrum dostarcza narzędzi, które można wykorzystać w pracy natychmiast. Wprowadzają uczestników w świat Agile i pozwala zrozumieć, czym jest transformacja Agile. Uczestnicy szkolenia Scrum poznają mindset niezbędny do zwinnego zarządzania projektami.
Szkolenia Scrum – cele
Wszystkie szkolenia Scrum umożliwiają poznanie i pełne zrozumienie filozofii Agile, a także zasad samego framework’u. Szkolenie Scrum przygotowuje do egzaminu, który pozwala zdobyć rozpoznawalny na świecie certyfikat. Szkolenia Scrum przybliżają narzędzia pracy warsztatowej, facylitacji, a także coachingu. Pozwalają zrozumieć i wypełniać przypisaną rolę w zespole Scrumowym.
Szkolenia Scrum – korzyści
Szkolenia Scrum pozwalają uczestnikom w przyszłości lepiej współpracować z klientem tak, aby angażować go w prace rozwojowe i dostarczać produkty spełniające potrzeby użytkowników. Zespoły pracujące na Scrum potrafią zwiększyć efektywność o 200%-400%. Poza zadowoleniem klienta i wydajnością zespołu, szkolenia Scrum i wdrożenie w życie wiedzy, której dostarczają, podnoszą satysfakcję z pracy samych zespołów.
Szkolenia Scrum – dla kogo?
W naszej ofercie znajdują się Scrum szkolenia, przygotowujące do pełnienia każdej z ról zdefiniowanej w Scrum. Skierowane są zarówno do tych, którzy chcą dołączyć do zespołów pracujących w oparciu o ten framework, jak i dla tych, którzy już zawodowo zajmują się Scrumem. Warto rozwijać się ciągle – to pozwala uniknąć rutyny. Pozwala spojrzeć z innej perspektywy na swoją pracę i postarać się udoskonalić to, co działa nieefektywnie. Zapraszamy serdecznie!