O nowej wersji ITIL® wiemy już całkiem dużo, mimo, że jeszcze chwilę poczekamy na wprowadzenie jej w życie. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z garścią informacji.
Tytułem wstępu: aktualna wersja ITIL® nosi podwójne oznaczenie „ITIL® 2011” lub „ITIL®V3” (jest to wersja 3 z aktualizacją z roku 2011, stąd dualizm). Nowa nazywać się będzie „ITIL® 4”.
Terminy
AXELOS (właściciel produktu) pracuje również nad książką ITIL® Foundation, mającą zawierać definicje podstawowych konceptów nowego ITIL®. Wydawnictwo to powinno być dostępne razem ze szkoleniami Foundation, a więc na początku roku 2019. Pozostałe publikacje (dotyczące pozostałych szkoleń i obszarów ITIL® 4) mają być dostępne później. Terminy ich pojawienia się mają być dopiero ogłoszone.
Szkolenia i egzaminy ITIL® 2011 mają pozostać dostępne przez około 1, 5 roku. Jest to swego rodzaju okres przejściowy, kiedy równolegle będzie funkcjonować stara i nowa wersja biblioteki ITIL®. „Nowo wchodzący” będą mogli zacząć edukację od ITIL® 4 Foundation, średniozaawansowani dokończyć ścieżki Intermediate w wersji ITIL® 2011 – o tym poniżej.
Certyfikaty
Będzie nowy schemat certyfikacji!
Teoretycznie AXELOS twierdzi, że stare (ITIL ®V3 / ITIL® 2011) certyfikaty pozostaną aktualne. W praktyce oznacza to zapewne, że rynek wymusi od specjalistów przejście na certyfikat ITIL ®4.
W zależności od posiadanych obecnie punktów za egzaminy ITIL ®2011 AXELOS zaleca osobom chcącym „przesiąść się” na ITIL® 4 następujące podejście:
Jeżeli nie masz nic bądź masz 2 punkty (za ITIL ®Foundation) – należy zrobić szkolenie i egzamin ITIL® 4 Foundation
Jeżeli masz certyfikat ITIL® Expert bądź 17 punktów – należy zrobić szkolenie pomostowe i egzamin ITIL® Managing Professional (MP) Transition
Jeżeli masz kilka – kilkanaście punktów – należy dokończyć gromadzenie 17 punktów zdając egzaminy ITIL® 2011 a potem zdać ITIL ®Managing Professional (MP) Transition. W tym wariancie nie należy robić szkolenia ITIL® MALC (dającego certyfikat ITIL ®Expert w ITIL® 2011), bo to nic nie daje w ITIL® 4.
W ITIL ®4 nie ma certyfikatu ITIL ®Expert ani jego odpowiednika. Nie ma też szkolenia łączącego obszary, jakim było szkolenie MALC (Managing Across the Lifecycle) z ITIL® 2011.
Najwyższym stopniem certyfikacji, możliwym do zdobycia poprzez zdawanie egzaminów, jest ITIL ®Managing Professional. Zdobędziemy go zdając jedynie wymieniony powyżej egzamin ITIL ®Managing Professional (MP) Transition, co stanowi pewnego rodzaju ukłon AXELOS’a w kierunku obecnych ITIL® Expertów.
Ścieżki szkoleniowe ITIL®4
W ITIL ®4 nie będzie dwóch równoległych ścieżek szkoleniowych (Lifecycle i Capability). Nie oznacza to automatycznej redukcji liczby szkoleń.
Zamiast alternatywnych ścieżek szkoleniowych, dających na końcu certyfikat ITIL® Expert, będą dwie niezależne, kończące się różnymi certyfikatami. Całość, tak jak obecnie, wieńczy certyfikat ITIL® Yeti. Przepraszam, ITIL® Master. Znacie jakiegoś Mastera, nie licząc Shifu? Właśnie.
Będzie więc ścieżka dająca certyfikat ITIL® Managing Professional (MP) (ta łatwo dostępna dla obecnych ITIL® Expertów) oraz osobna z certyfikatem ITIL ®Strategic Leader (SL).
Tak to wygląda w infografice AXELOS’a:
Zmiany merytoryczne
W ITIL ®4 będzie dużo nowego. Zniknie lub ulegnie zmianom także część istniejących konceptów. Więcej o tym napiszę osobno, ale pokrótce:
Biblioteka ITIL® zostanie uelastyczniona, w celu zapewnienia aplikowalności do dowolnego rodzaju usług, a nie tylko usług IT.
Będzie mnóstwo odniesień do świata metodyk zwinnych (Agile, Lean, Kanban, DevOps), zarówno w kontekście zmian (Agile project management) jak i działalności operacyjnej (Agile business as usual).
Uporządkowaniu ulegnie terminologia, zapewniając łatwiejsze współistnienie ITIL® i metodyk zarządzania projektami czy procesami.
Więcej wkrótce!
Tomasz Zawalski
www.dileco.pl
O autorze: Specjalista IT z wieloletnim stażem w obszarze zarządzania usługami IT oraz wdrożeń dla sektora publicznego i prywatnego. Posiadacz certyfikatów ITIL® Expert, TOGAF Level 2, PRINCE®2 Practitioner. Akredytowany trener ITIL® I PRINCE®2.