Nowa wersja ITIL

 

O nowej wersji ITIL wiemy już całkiem dużo, mimo, że jeszcze chwilę poczekamy na wprowadzenie jej w życie. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z garścią informacji.
Tytułem wstępu: aktualna wersja ITIL nosi podwójne oznaczenie „ITIL 2011” lub „ITIL V3” (jest to wersja 3 z aktualizacją z roku 2011, stąd dualizm). Nowa nazywać się będzie „ITIL 4”.

Terminy

AXELOS (właściciel produktu) pracuje również nad książką ITIL Foundation, mającą zawierać definicje podstawowych konceptów nowego ITIL. Wydawnictwo to powinno być dostępne razem ze szkoleniami Foundation, a więc na początku roku 2019. Pozostałe publikacje (dotyczące pozostałych szkoleń i obszarów ITIL 4) mają być dostępne później. Terminy ich pojawienia się mają być dopiero ogłoszone.

Szkolenia i egzaminy ITIL 2011 mają pozostać dostępne przez około 1, 5 roku. Jest to swego rodzaju okres przejściowy, kiedy równolegle będzie funkcjonować stara i nowa wersja biblioteki ITIL. „Nowo wchodzący” będą mogli zacząć edukację od ITIL 4 Foundation, średniozaawansowani dokończyć ścieżki Intermediate w wersji ITIL 2011 – o tym poniżej.

Certyfikaty

Będzie nowy schemat certyfikacji!
Teoretycznie AXELOS twierdzi, że stare (ITIL V3 / ITIL 2011) certyfikaty pozostaną aktualne. W praktyce oznacza to zapewne, że rynek wymusi od specjalistów przejście na certyfikat ITIL 4.

W zależności od posiadanych obecnie punktów za egzaminy ITIL 2011 AXELOS zaleca osobom chcącym „przesiąść się” na ITIL 4 następujące podejście:
Jeżeli nie masz nic bądź masz 2 punkty (za ITIL Foundation) – należy zrobić szkolenie i egzamin ITIL 4 Foundation
Jeżeli masz certyfikat ITIL Expert bądź 17 punktów – należy zrobić szkolenie pomostowe i egzamin ITIL Managing Professional (MP) Transition
Jeżeli masz kilka – kilkanaście punktów – należy dokończyć gromadzenie 17 punktów zdając egzaminy ITIL 2011 a potem zdać ITIL Managing Professional (MP) Transition. W tym wariancie nie należy robić szkolenia ITIL MALC (dającego certyfikat ITIL Expert w ITIL 2011), bo to nic nie daje w ITIL 4.

W ITIL 4 nie ma certyfikatu ITIL Expert ani jego odpowiednika. Nie ma też szkolenia łączącego obszary, jakim było szkolenie MALC (Managing Across the Lifecycle) z ITIL 2011.

Najwyższym stopniem certyfikacji, możliwym do zdobycia poprzez zdawanie egzaminów, jest ITIL Managing Professional. Zdobędziemy go zdając jedynie wymieniony powyżej egzamin ITIL Managing Professional (MP) Transition, co stanowi pewnego rodzaju ukłon AXELOS’a w kierunku obecnych ITIL Expertów.

Ścieżki szkoleniowe ITIL4

W ITIL 4 nie będzie dwóch równoległych ścieżek szkoleniowych (Lifecycle i Capability). Nie oznacza to automatycznej redukcji liczby szkoleń.
Zamiast alternatywnych ścieżek szkoleniowych, dających na końcu certyfikat ITIL Expert, będą dwie niezależne, kończące się różnymi certyfikatami. Całość, tak jak obecnie, wieńczy certyfikat ITIL Yeti. Przepraszam, ITIL Master. Znacie jakiegoś Mastera, nie licząc Shifu? Właśnie.
Będzie więc ścieżka dająca certyfikat ITIL Managing Professional (MP) (ta łatwo dostępna dla obecnych ITIL Expertów) oraz osobna z certyfikatem ITIL Strategic Leader (SL).

Tak to wygląda w infografice AXELOS’a:

Zmiany merytoryczne

W ITIL 4 będzie dużo nowego. Zniknie lub ulegnie zmianom także część istniejących konceptów. Więcej o tym napiszę osobno, ale pokrótce:
Biblioteka ITIL zostanie uelastyczniona, w celu zapewnienia aplikowalności do dowolnego rodzaju usług, a nie tylko usług IT.
Będzie mnóstwo odniesień do świata metodyk zwinnych (Agile, Lean, Kanban, DevOps), zarówno w kontekście zmian (Agile project management) jak i działalności operacyjnej (Agile business as usual).
Uporządkowaniu ulegnie terminologia, zapewniając łatwiejsze współistnienie ITIL i metodyk zarządzania projektami czy procesami.

Więcej wkrótce!

Tomasz Zawalski
www.dileco.pl

O autorze: Specjalista IT z wieloletnim stażem w obszarze zarządzania usługami IT oraz wdrożeń dla sektora publicznego i prywatnego. Posiadacz certyfikatów ITIL Expert, TOGAF Level 2, PRINCE2 Practitioner. Akredytowany trener ITIL I PRINCE2.

Dodaj komentarz

6 − 3 =