Jak zostać Scrum Masterem?

Rosnąca popularność metodyk zwinnych sprawiła, że coraz więcej firm poszukuje Scrum Masterów. Wystarczy spojrzeć na portale z ogłoszeniami o pracę, aby zauważyć, że jest to dziś jeden z najbardziej popularnych zawodów na rynku. Jakie wymagania trzeba spełniać, aby zacząć go wykonywać? Od czego zacząć? Podpowiadamy jak zostać Scrum Masterem.

Kim jest Scrum Master?

Przypomnijmy krótko kim jest Scrum Master i czym się zajmuje. Najprościej mówiąc, jest to osoba, która wspiera zespół w efektywnej pracy poprzez wskazywanie i usuwanie problemów oraz pomaga w wypracowaniu najlepszych rozwiązań. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytania „co?” i „jak?” robić, ale również „dlaczego?”. Najczęściej Srum Masterów spotka się w firmach związanych z wytwarzaniem oprogramowania, ale z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na takie stanowisko w innych branżach.

Podstawą do wykonywania tego zawodu jest oczywiście znajomość Scruma, Agile’a oraz innych metodyk zwinnych. To jednak nie wystarczy, aby dobrze wykonywać tę pracę. Dlaczego? Ano dlatego, że praca Scrum Mastera opiera się na interakcjach z ludźmi, więc ważny (może nawet najważniejszy) jest szereg zdolności interpersonalnych.

I tu dochodzimy do kluczowej kwestii – Scrum Master to nie jest zawód dla każdego.

Oczywiście, na drodze treningów, szkoleń i wraz z doświadczeniem można nabyć wiele umiejętności, ale bycie dobrym Scrum Masterem po prostu wymaga posiadania pewnych cech charakteru i osobowości.

Scrum Master – wymagania

Do wykonywania pracy Scrum Mastera niezbędne jest posiadanie szeregu umiejętności twardych jak i miękkich.

Do pierwszej grupy zaliczymy całą wiedzę teoretyczną, którą można zdobyć samodzielnie lub na kursach. Chodzi oczywiście o znajomość Scruma, procesów, frameworków, a także wiedzę związaną z konkretną branżą, w której chce się pracować. Często spotyka się twierdzenie, że Scrum Master nie musi mieć doświadczenia technicznego. W tym zawodzie świetnie odnajdą się osoby związane wcześniej z zarządzaniem czy marketingiem.

W pracy Scrum Mastera najważniejszy jest jednak szereg umiejętności miękkich:

  • zdolności interpersonalne (nawiązywanie kontaktu z innymi ludźmi, budowanie relacji, praca w grupie, uważne słuchanie, negocjacje, delegowanie uprawnień, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itd.),
  • spostrzegawczość,
  • dobra organizacja pracy własnej i umiejętność orgazacji pracy innym,
  • odwaga do wdrażania w życie pomysłów, chęć eksperymentowania, a także elastyczne podejście do zmian,
  • empatia.

Scrum Master to jednocześnie mentor, trener, motywator i nauczyciel (w tym zawodzie z pewnością przydadzą się także umiejętności oratorskie). Osoba na tym stanowisku powininna lubić ludzi, dobrze się czuć w ich towarzystwie, a także dostrzegać w nich wartość i potencjał. Jak się już pewnie domyślasz, nie jest to więc praca dla kogoś o bardziej introwertycznym usposobieniu.

Scrum Master – jak zacząć?

Przede wszystkim spójrz wyżej na naszą listę umiejetności miękkich. Jeśli posiadasz wymienione wyżeh cechy, to pierwszy znak, że możesz śmiało myśleć o byciu Scrum Masterem. Aby upewnić się w tym wyborze, wejdź jeszcze głębiej w temat: czytaj, rozmawiaj, dyskutuj. W sieci jest pełno miejsc (LinkedIn, odpowiednie grupy na Facebooku czy Quora), gdzie możesz zapytać o wszystko, co jest związane z pracą Scrum Mastera, podyskutować z kimś bardziej doświadczonym czy po prostu poczytać o tym, co Cię w tej kwestii interesuje. Możesz także zapisać się na tematyczny webinar.

W ramach zdobywania wiedzy teoretycznej zachęcamy również do rzetelnego zapoznania się z dokumentem Scrum Guide oraz regularnego odwiedzania naszego bloga 🙂

Dopiero kiedy masz pewność co do wyboru swojej ścieżki zawodowej, możesz pomyśleć nad certyfikatami, płatnymi kursami i szkoleniami przygotowującymi do pracy Scrum Mastera. Możesz także zastanowić się, które z twoich umiejętności miekkich wymagają ulepszenia i wtedy zapisać się na kurs negocjacji czy przywództwa.

Wszystko to stanowi bardziej teoretyczne przygotowanie do zawodu i jest pierwszym krokiem do jego wykonywania.

Jak zostać Scrum Masterem?

Trudnością jaką możesz napotkać w poszukiwaniu pracy jako początkujący Scrum Master jest to, że w wielu ogłoszeniach o pracę jednym z podstawowych wymagań jest doświadczenie. Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób początkujących.

Dlatego dobrą drogą do bycia Scrum Masterem jest… zatrudnienie się na innym stanowisku. Scrum Masterami zostają często osoby, które wcześniej były np. testerami oprogramowania. Zaletą takiego rozwiązania jest choćby znajmość zespołu czy lepsze rozumienie jego problemów.

Jest też inne rozwiązanie. Jeśli pracujesz w zespole, w którym nie funkcjonuje stanowisko Scrum Mastera, być może uda ci się przekonać swojego obecnego pracodawcę, że taka osoba jest tu potrzebna. Wskaż wartości jakie niesie za sobą wprowadzenie metodyk zwinnych oraz podpowiedz, co zyskałby zespół dzięki Scrum Masterowi. Wykaż się inicjatywą. Na początek możesz zaproponować proste zmiany:

  • wprowadzenie daily meetings, czyli codziennych kilkunastominutowych spotkań, podczas których każdy opowiada o planach pracy, postępach projektu lub problemach z jakimi się zmaga,
  • przeprowadzanie retrospektyw, czyli okresowych spotkań w celu znalezienia sposobu na poprawę pracy,
  • dodanie tablicy zadań/tablicy Scrum (ang. Scrum Board), aby prezentować na niej postępy prac projektowych.

Może się okazać, że będzie to pierwszy krok w Twojej karierze Scrum Mastera.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

pięć + dwadzieścia =