Ludzie pracują wydajniej, kiedy wiedzą po co pracują. Agile, czyli zwinne podejście daje do ręki cudowne narzędzia, dzięki którym Wasz zespół zrozumie jaki jest cel ich pracy. Jeśli chcecie być zwinni, ale nie wiecie od czego zacząć to ten artykuł jest dla Was.
Na początku był Manifest
Na wstępie wytłumaczmy sobie podstawy. Manifest Agile, który wpędził w ruch całą machinę zwinności, został spisany w 2001 roku i był deklaracją wspólnych zasad dla zwinnych metod tworzenia oprogramowania.
Więcej o Manifeście Agile przeczytasz TUTAJ
Na początku z filozofii korzystały tylko organizacje informatyczne. Od około dekady zwinność jest wprowadzana z powodzeniem również w innych branżach, np.: edukacyjnych, przemysłowych czy związanych z opieką zdrowotną.
Agile to ciągłe doskonalenie i analiza procesu. To cała kultura i filozofia, którą organizacja żyje i rozumie czemu służy. W końcu zwinność w firmie pozwala na szybkie dostarczenie wartości klientowi oraz na samoorganizację i decyzyjność małych grup.
Pracując zwinnie możecie wybrać spośród kilku metod: Scrum, Kanban, XP, DSDM, FBB, Crystal, Lean. Żeby wiedzieć, jaki system pracy jest dla Was najlepszy, zapewne konieczne będzie uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach. Dlatego warto przygotować się na intensywną, kilkumiesięczną pracę całego zespołu w pierwszym okresie transformacji.
Od czego zacząć cały proces zmiany? Przygotowaliśmy kilka, kluczowych wg nas punktów.
Jak rozpocząć proces transformacji organizacji w Agile?
1. Wsparcie liderów
Z pracowników wyłońcie osoby, które staną się liderami zmiany. W zespole powinien pojawić się również sponsor, który będzie zaangażowany w cały proces. Musicie zdać sobie sprawę, że rozpoczęcie pracy w stylu Agile wymaga zmiany wielu elementów, m.in.: wskaźników efektywności, struktury, narzędzi, procesów, sposobów budżetowania czy w końcu – zmiany stanowisk. Jak widzicie przekształcenia obejmą każdy aspekt przedsiębiorstwa, dlatego ważnym jest, żeby kierownictwo było zaangażowane w proces od samego początku.
W tym kroku warto przejść szkolenia z zarządzania, np.:
Management 3.0 Fundamentals (online) – kliknij TUTAJ
Management 3.0 Foundation (online) – kliknij TUTAJ
2. Obranie wizji i wytyczenie celów
Ten etap powinien zostać przeprowadzony z kadrą kierowniczą. Może się okazać, że niezbędny do tego będzie udział w warsztatach, w trakcie których zespół wypracuje wizje i cele wokół których będzie skupiał swoje działania.
Przygotuj się do poprowadzenia takiego warsztatu. Sprawdź szkolenie Facilitation Foundation – kliknij TUTAJ
3. Symulacje biznesowe
To świetny sposób na przeprowadzenie wstępnych zmian w firmie, w bezpiecznym środowisku. Symulacje wchodzą w skład szerszego nurtu nazywanego serious games (gry poważne). Od gier rozrywkowych różni je to, że ich głównym celem nie jest zabawa. Nie oznacza to, że gracze nie mają frajdy podczas grania. Oznacza to, że ich głównym celem jest dostarczenie wiedzy, rozwinięcie kompetencji czy zmiana postaw u graczy. Zadaniem symulacji jest odwzorowanie rzeczywistości. Może bazować na dużym poziomie szczegółowości ukazując tylko jeden główny aspekt, który ma być ćwiczony np. limit WIP (work in progress) w Kanbanie lub też bardziej ogólnie np. wykorzystując wszystkie narzędzia zarządzania projektami z najnowszego PMBOKa.
Więcej o symulacjach biznesowych przeczytasz TUTAJ
4. Pomoc doświadczonej osoby
Jeśli w organizacji nie pracują osoby, które są doświadczonymi praktykami Agile, to warto zwrócić się o pomoc i wynająć Agile Coacha lub firmę doradczą, która zajmuje się takimi usługami. Dzięki ich pomocy:
- poznacie środowisko projektowe, w tym osoby zaangażowanych w realizację projektu.
- zrozumiecie różnice między podejściem tradycyjnym a zwinnym.
- poznacie poszczególne fazy projektu w ujęciu AgilePM® oraz działania podejmowane w obrębie tych faz.
- poznacie pryncypia, produkty i procesy AgilePM®.
- nabędziecie podstawowe umiejętności zwinnego kierowania projektem w oparciu o AgilePM®.
- zwiększycie szansę na osiągnięcie sukcesu projektu, w tym założonych korzyści.
- nabędziecie wiedzę, którą można zastosować w praktyce do zróżnicowanych projektów.
5. Przypisanie nowych ról
Kolejny ważny krok w przejściu na Agile to wybranie osób do pilotażowego zespołu, który zidentyfikuje nowe jednostki, role i przeprowadzi próbną symulację. W czasie pilotażu zazwyczaj wyłapuje się nieprawidłowości, wąskie gardła, które sprawiają, że proces staje się nieefektywny.
6. Szkolenia dla członków zespołu zwinnego
Jak wspominaliśmy na początku artykułu, bez szkoleń się nie obejdzie. Zanim zasiądziecie do pierwszego sprintu musicie przejść szkolenie. Każda osoba powinna wybrać szkolenie dopasowane do swojej nowej, zwinnej roli.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że wstępnie nakreślone przez nas ramy pomogą Wam zorientować się w tym, ile pracy czeka Waszą organizację na początku drogi do zwinności. Jeśli macie pytania, to piszcie do nas lub umówcie się na konsultację: https://mindstream.pl/kontakt-2/