Agile Manifesto

Zespoły deweloperskie na całym świecie od lat zmagają się z podobnymi problemami. Oprogramowanie dostarczane jest jako nieaktualne, nie odpowiada na potrzeby klienta, czasem nawet nie działa. W 1968 powstało określenie „kryzys oprogramowania”, który dotyczył głównie procesów wykorzystywanych przy wdrażaniu oprogramowania w firmach, w tamtych latach.

Obecne modele budowania oprogramowania można najprościej podzielić na zwinne oraz kaskadowe. Nazwa „model kaskadowy” pojawiła się na początku lat 80, chociaż sama metoda funkcjonowała już wcześniej. Dokładnie opisana została w 1970 przez pewnego inżyniera z firmy Lockheed. Dziś jest raczej jasne dla wszystkich, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny i zawsze dobry model tworzenia oprogramowania. Mimo wszystko, przez kolejne lata zespoły bezrefleksyjnie stosowały gotowe zestawy instrukcji.

Geneza Agile Manifesto

Oczywiście byli i tacy, którzy szukali innych rozwiązań. Zastanawiali się co zrobić, żeby pracować efektywniej i rozwiązać problem dostarczania oprogramowania niespełniającego potrzeb klientów. Szukali sposobów na to, by dostarczane oprogramowanie było AKTUALNE w momencie udostępniania go użytkownikom.

I tak oto, pewnego lutowego dnia, w 2001 roku, w hotelu Snowbird w Salt Lake City, spotkało się 17 osób, które na co dzień zajmowały się wytwarzaniem oprogramowania. Przebywali tam do 13 lutego i w tym czasie rozmawiali sobie o tym, jakie są ich najczęstsze problemy i jak mogliby je rozwiązać. Wypracowali wspólne wartości, które ich zdaniem powinny zostać jak najszybciej wdrożone, jako zasady pracy w organizacjach. Spisali swoje przemyślenia w jednym dokumencie i tym sposobem, w trzy dni, zrobili rewolucję w świecie IT.

Sprawdź nasze szkolenia Agile!

Najważniejsze wartości Agile Manifesto

Agile Manifesto w pełnej wersji i w różnych językach dostępny jest TUTAJ

Cztery główne wartości odnoszą się do tego, iż cenić należy bardziej:

“Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
Współpracę z klientem od negocjacji umów
Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.”

Elementy po prawej stronie są, ważne. Jednak to właśnie to, co znajduje się po lewej stronie, daje podstawy prawdziwie zwinnego podejścia do pracy.

Agile Manifesto powstał w środowisku IT, ale dał również podstawę do zmiany funkcjonowania nie tylko zespołów projektowych, ale i całych organizacji w różnych branżach. Powstały osobne manifesty dla kolejnych sektorów. I tak można tu wymienić Agile Marketing Manifesto,  czy AgileHR Manifesto 

Oczywiście wszystkie kolejne dokumenty bazują na tym pierwszym.

Z okazji 20 rocznicy podpisania tego pierwszego Manifestu musieliśmy zaprosić na Konferencję Agile Corporate kogoś, kto w Snowbird był, wszystko widział i Manifest osobiście podpisał. Tą osobą jest Arie van Bennekum, który obiecał opowiedzieć nam więcej o tym jak to naprawdę było.

Zapraszamy na Agile Corporate

Ten post ma jeden komentarz

  1. Scrum Master

    Warto też wspomnieć o 12 zasadach manifestu które bardziej szczegółowo uzupełniają wartości 🙂

Dodaj komentarz

pięć × cztery =