Agile i Scrum - dwa słowa, które wpisane zostały w słownik zarządzania już na dobre, jednak ich definicje wciąż są często mylone. Czym te dwa pojęcia różnią się od siebie? Czy można używać ich zamiennie? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Żyjemy w świecie pełnym nowych technologii. Zmienia się nie tylko struktura organizacji nowoczesnych przedsiębiorstw, ale także postrzeganie marek oraz wymagania klientów. Nowe produkty i usługi powinny maksymalnie spełniać oczekiwania użytkowników, a to wymaga zespołów, które będą w stanie nadążyć za postępem technologicznym. Agile stoi za sukcesem wielu wielkich firm. Ułatwia osiąganie lepszych efektów przy mniejszym nakładzie pracy. Czym jest Agile? Agile jest jednym z…
Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę powstania Agile Manifesto. W lutym 2001 roku podczas narciarskiego wyjazdu w góry Utah powstał manifest, który zrewolucjonizował podejście do zarządzania. W ciągu 21 lat swojego istnienia, na temat zwinności powstało wiele mitów, z którymi postanowiliśmy się rozprawić w naszych artykułach. Na naszym blogu pojawiło się już 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat Agile, dziś rozwiejemy kolejne wątpliwości dotyczące tego…
Hasło Agile robi w ostanim czasie zawrotną karierę w Internecie, w korporacjach i podczas szkoleń z zarządzania. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tej metodologii i coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Niestety, wraz z rosnącą popularnością Agile, wzrasta także ilość mitów związanych z tym zagadnieniem. Przyjrzyjmy się kilku najczęściej powtarzanym nieprawdziwym stwierdzeniom z jakimi się spotkaliśmy i…
Zgodnie z założeniami metodyki Scrum, prace nad projektem powinny przebiegać w Sprintach zakończonych Retrospektywą. Jej celem jest określenie sposobów służących podniesieniu jakości i efektywności działań zespołu. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą ci przeprowadzić Retrospektywę tak, aby przyniosła jak najwięcej korzyści. Czym jest Retrospektywa? Retrospektywa (ang. Sprint Retrospective) to podstawowe spotkanie scrumowe będące ostatnim etapem Sprintu. Powinno być prowadzone przez Scrum Mastera…
Kiedy kilka lat temu dowiedziałam się, że Przewodnik po Scrumie (ang. Scrum Guide) ma zaledwie kilkanaście stron, byłam zaskoczona – jak to, tylko tyle?! Pomyślałam wtedy, że wdrożenie zawartych w nim zasad nie może być trudne. Dziś wiem, że niewiele firm decyduje się na wprowadzenie wszystkich reguł Scruma. Zamiast tego stawiają na te, które w ich przypadku przynoszą najlepsze rezultaty. Scrum – teoria…
Z pewnością każdy manager spotkał się w swojej karierze z tradycyjnymi metodykami zarządzania projektami. Sprawdzają się one doskonale w przypadku przedsięwzięć charakteryzujących się dużą przewidywalnością. Można dla nich przygotować dokładną dokumentację, a klient wie, co ma być produktem końcowym. Wyzwanie pojawia się jednak w sytuacji, gdy żaden z tych aspektów nie jest możliwy do spełnienia. Dlaczego warto wówczas korzystać z AgilePM? Jeśli zajmujesz…
Szeroko rozumiane zarządzanie projektami oraz kierowanie zespołem wykonawczym to niezwykle istotna przestrzeń współczesnego biznesu – w szczególności tego związanego z obszarem IT, chociaż nie tylko. Nowoczesne strategie oraz podejścia skupiają się nie tylko na maksymalizacji efektów oraz zwiększeniu wydajności pracowników, lecz także na poprawie jakości ich pracy oraz samopoczucia. Obecnie wychodzi się z dość prostego założenia, że pracownik zadowolony ze swojego położenia w…
Zespoły deweloperskie na całym świecie od lat zmagają się z podobnymi problemami. Oprogramowanie dostarczane jest jako nieaktualne, nie odpowiada na potrzeby klienta, czasem nawet nie działa. W 1968 powstało określenie „kryzys oprogramowania”, który dotyczył głównie procesów wykorzystywanych przy wdrażaniu oprogramowania w firmach, w tamtych latach.Obecne modele budowania oprogramowania można najprościej podzielić na zwinne oraz kaskadowe. Nazwa „model kaskadowy” pojawiła się na początku lat…
„To już pora na Wigilię, to już czas”…Zaraz, zaraz, ale jak się do tej Wigilii i Świąt przygotować, żeby nie zwariować? Każdego roku w grudniu ogarnia nas świąteczny szał. Czy można do tego tematu podejść projektowo? Czy jesteś w stanie zostać Świątecznym Project Managerem? Oczywiście. Pamiętaj, że nie jesteś w tym projekcie sam. Stwórz swój wymarzony zespół. Przecież mąż, żona, partner, partnerka, dzieci,…