5 najczęściej powtarzanych mitów na temat Agile

Hasło Agile robi w ostanim czasie zawrotną karierę w Internecie, w korporacjach i podczas szkoleń z zarządzania. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tej metodologii i coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Niestety, wraz z rosnącą popularnością Agile, wzrasta także ilość mitów związanych z tym zagadnieniem. Przyjrzyjmy się kilku najczęściej powtarzanym nieprawdziwym stwierdzeniom z jakimi się spotkaliśmy i wyjaśnijmy, czemu nie są one zgodne z prawdą.

1. Agile to nowość

Jeden z najprostszych do obalenia mitów. Aby to zrobić, wystarczy sięgnąć do początków powstania Agile. Fakty bronią sie same.

Pierwszym artykułem opisującym zasady zarządzania projektami zgodnie z modelem Agile (choć jeszcze bez użycia tej nazwy) był The New New Product Development Game autorstwa Hirotaki Takeuchiego i Ikujiro Nonaki. Ukazał się on w magazynie Harvard Business Review w 1986 roku. Co ciekawe, w tej publikacji pojawiło się już pojęcie Scrum. 

Najważniejszy dokument związany z Agile to oczywiście Manifest Agile (ang. Agile Manifesto). Został on opracowany w lutym 2001 roku. Łatwo policzyć, że od tamtej pory minęło już ponad 20 lat, a więc nie jest to aż tak nowa konstrukcja jak się niektórym wydaje.

2. Scrum i Agile są tym samym

Te dwa pojęcia występują obok siebie na tyle często, że przez wiele osób zaczęły być stosowane wymiennie. Prawdą jest, że są ze sobą związane. Nie oznaczają jednak tego samego. W czym tkwi różnica? 

Przede wszystkim, Agile to podejście szersze. To filozofia, kultura realizacji projektów, tzw. podejście zwinne. Nie narzuca żadnej konkretnej metodyki pracy, ani narzędzi.

Scrum to przykład metody zwinnej, jeden z wielu sposób na realizację Agile, który wymusza konkretne ramy działania. 

Dlaczego te dwa pojęcia tak często uznawane za to samo?

Z powodu popularności Scruma. Jak podaje 15th Annual State Of Agile Report, aż 66% firm wdrażających Agile stosuje właśnie tę metodę, a 15% korzysta z jej pochodnych (9% to ScrumBan, a 6% Scrum/XP).

3. Agile to ciągła improwizacja

Zaskakująco często słyszymy ten mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tak samo jak myślenie, że Agile to brak planu i dokumentacji. Jest przecież zupełnie odwrotnie!

Skąd się wziął taki mit?

Manifest Agile podkreśla znaczenie „reagowania na zmianę”, uznając ten punkt za ważniejszy od „podążania za planem”. Może to powodować błędne przekonanie o braku planowania. Sęk w tym, że istnieje różnica pomiędzy całkowitym brakiem planowania a planowaniem adaptacyjnym.

Planowanie zwinne nie jest sztywną strukturą, ma charakter progresywny. Opiera się na cechach projektu i jest systematycznie reorganizowane w iteracje w ramach czasowych. Co więcej, Agile stawia na wdrażanie krótkiego planu, co w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej skuteczne niż realizacja skomplikowanych, długofalowych założeń.

4. Tylko firmy IT wprowadzają zarządzanie zwinne

Prawda jest nieco inna. Agile jest metodą niezwykle uniwersalną, którą można dopasować do wielu warunków i środowisk. Po pierwsze, różne przedsiębiorstwa coraz chętniej interesują się Agilem. Po drugie, nawet jeśli Agile wdrażany jest w firmie o charakterze IT, to dotyczy on także sektorów innych niż te związane stricte z programowaniem, takich jak marketing, HR, czy finanse.

Zresztą, wyżej wymienieni autorzy Scruma opisali to nowe podejście do rozwoju produktu komercyjnego w oparciu o studia przypadków z firm produkujących… samochody, kserokopiarki i drukarki.

5. Scrum Master musi umieć programować

Aby zostać dobrym Scrum Masterem trzeba wykazywać szereg predyspozycji, ale nie ma żadnego nakazu, ani logicznego uzasadnienia co do tego, że Scrum Master musi umieć programować.

Oczywiście, aby dobrze zarządzać projektem, należy wiedzieć co robi zespół, a im ta wiedza jest większa, tym lepiej dla planowania działań. Nie oznacza to jednak, że Scrum Master ma dysponować taką samą wiedzą i umiejętnociami jak wszyscy w zespole.

Na pierwszy plan wysuwają się bardziej znaczące w tej pracy cechy takie jak:

  • umiejętność bycia liderem, 
  • zdolność obserwacji, 
  • posiadanie wysokiego poziomu inteligencji emocjonalnej, 
  • zmysł analityczny,
  • łatwość przekazywania wartościowego feedbacku.

Co ważne, Scrum Master może wywodzić się zarówno ze środowiska firmowego jak i z zewnątrz. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, która z tych opcji jest lepsza, ponieważ obie mają swoje wady i zalety.

* * *

Mitów na temat zarządzania zwinnego jest niestety znacznie więcej – my postanowiliśmy skupić się jedynie na kilku najbardziej (naszym zdaniem) rozpowszechnionych. Co jest jednak budujące, rośnie też świadomość pracownikow na temat Agile, a coraz lepiej wykwalifikowani specjaliści mogą wdrażać tę metodykę w różnych sektorach i branżach coraz skuteczniej. 

Czy spotkałeś się z jakimś mitem na temat Agile? Daj znać w komentarzach. A może jest coś, co zasłyszałeś, a nie wiesz czy jest prawdą? Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

cztery × 3 =